Porast interesovanja osnovaca u Novom Sadu za deficitarna zanatska zanimanja: Majstori ponovo traženi!

U poslednje vreme, Novi Sad beleži iznenađujući porast interesovanja osnovaca za deficitarna zanatska zanimanja. Majstori poput zavarivača, bravara, automehaničara i vodoinstalatera ponovo su na ceni, a radne pozicije za ove struke postaju sve traženije. Šta je dovelo do ove promene i šta to znači za tržište rada?

Deficitarna zanimanja u Novom Sadu: Veliko interesovanje mladih

Novi Sad se suočava sa porastom interesovanja za deficitarna zanimanja, posebno među osnovcima koji planiraju svoju budućnost u zanatskim strukama. Prema rečima Vladimira Gavranića, direktora Srednje mašinske škole u Novom Sadu, ove godine je upisano više od 300 učenika u prvi razred, što je značajan porast u odnosu na prethodne godine.

„Klupe su dugo bile gotovo prazne u školama koje obrazuju zanatski kadar, ali to se sada menja. Sve više mladih i njihovih roditelja prepoznaje vrednost dualnog obrazovanja i sigurnost koju nude deficitarna zanimanja,“ rekao je Gavranić.

Poslodavci nude bolje uslove i plate

Zanatske struke poput zavarivača, bravara, automehaničara i vodoinstalatera danas su među najtraženijima. Oglasi za posao su puni ponuda za ove struke, a poslodavci nude plate koje često prelaze 125.000 dinara. Ipak, uprkos ovim uslovima, majstora nema dovoljno, a na njihove usluge često se dugo čeka.

Dualno obrazovanje kao ključ uspeha

Jedan od razloga za povećano interesovanje jeste uspešan model dualnog obrazovanja, koji povezuje teoriju sa praksom u kompanijama. Gavranić ističe da su učenici Srednje mašinske škole uključeni u dualno obrazovanje, gde veći deo vremena provode na praktičnoj nastavi u renomiranim kompanijama.

„Naša škola sarađuje sa oko 100 kompanija, a učenici u dualnom obrazovanju provode značajan deo vremena na praktičnoj nastavi. Tokom prve godine jedan dan nedeljno provode u praksi, u drugoj dva dana, a u trećoj tri dana. Ovaj model omogućava im da steknu veliko praktično znanje i iskustvo,“ objašnjava Gavranić.

Podrška države i subvencije za dualno obrazovanje

Promene u okviru dualnog obrazovanja dodatno su olakšale poslodavcima uključivanje učenika u radne procese. Država sada pokriva deo troškova, uključujući subvencije koje poslodavci dobijaju za iznos od 70% najniže zarade koju učenici primaju tokom prakse. Pored toga, škole mogu da traže dodatna sredstva za obrazovanje deficitarnih zanimanja.

Svetla budućnost za zanatske struke

Zanatska zanimanja, poput bravara, zavarivača, industrijskih mehaničara i automehaničara, sada su ne samo tražena, već i odlično plaćena. Dualno obrazovanje omogućava učenicima da se brzo uključe u radne procese i steknu praktično znanje, što im garantuje sigurnu budućnost.

Novi Sad beleži pozitivan trend u obrazovanju deficitarnih zanatskih zanimanja, zahvaljujući dualnom obrazovanju i podršci države. Ovaj trend obećava sigurnu budućnost za mlade koji se odlučuju za ove struke, a tržište rada konačno dobija priliku da popuni prazna radna mesta u ovim ključnim zanimanjima.

Postavi komentar

Prijavite se na NEWSLETTER

Unesite Vašu email adresui

Omogućio FeedBurner

REKLAMA

Kontakt

Pišite nam na email: info@brzodoposla.com

Povežite se sa nama

Poslovi po lokaciji!

REKLAMA